Sjíždění řeky

miniexpedice sjíždění řeky

pro mládež 13 - 17 let

14. - 16. 6. Divoká Orlice 

Po loňské Ploučnici se letos vydáváme na další krásnou řeku - Divokou Orlici. Budeme se plavit na kánoích, tábořit v kempu, a dopřejeme vám i zážitek plánování a vedení naší společné "miniexpedice".

!!! na tuto víkendovku jsou jiná místa a časy začátku a konce + je potřeba se přihlásit do 14.5. kvůli rezervaci lodí!!!

Co můžeš zažít a objevit?

  • plavbu na kánoi
  • večery a spaní v kempu u řeky
  • vyzkoušet si plánování a vedení miniexpedice
  • Společný čas - zažiješ víkend s fajn lidmi v příjemné atmosféře

Něco z atmosféry můžeš nasát z loňských fotek na této stránce.

Co a jak se bude dít?

Před akcí proběhne společné setkání na Zoomu (úterý 28.5. v 19h), kde si domluvíme logistiku akce - dopravu, spaní, plavbu, aby všichni věděli, do čeho jdou a měli odpovídající vybavení.

Spát budeme ve vlastních stanech v komorním kempu - táborová osada Suté Břehy. V pátek se sejdeme na místě v 16h, abychom měli čas se utábořit, připravit večeři, seznámit se naživo a udělat plán na plavbu. V sobotu pojedeme vlakem na místo začátku a poplujeme úsek před kempem, v neděli úsek za kempem. Podle stavu vody pojedemě ze Záměle nebo z Kostelce nad Orlicí. Kousek za soutokem Divoké a Tiché Orlice je po levé straně táborová osada. Druhý den poplujeme do Svinar. Každý den nás čeká cca 6-7 h na vodě. Čekají nás krásné meandry i rovnější úseky, na kterých můžete pilovat kormidlování.

Pojedeme jako skupina, společně prozkoumáme meandrující řeku, zažijeme vzájemnou pomoc, táboření v přírodě a hlavně kupu vodácké legrace. Někdy si budeme potřebovat pomoct s přenášením lodí. Někdo možná bude zkušený vodák, jiný bude potřebovat s pádlováním pomoct...

Budete si moct zažít a vyzkoušet dovednosti organizace a vedení skupiny. Ať už se jedná o vedení plavby, organizaci tábora, nebo šéfování společného vaření. Kdo chce, bude mít prostor vyzkoušet si různé role. My vám budeme krýt záda, pokud půjde do tuhého.

 

V čem je expedice jiná oproti víkendovce na chalupě? 

Putování je nádherné, dobrodružné, nevšední, ale... není možné si v průběhu říct, že se mi už nechce. Jakmile se člověk vydá na cestu, je potřeba ji dokončit. Za příznivých podmínek svítí sluníčko, je dost vody, všem se nám daří dobře řídit loď... ale taky může foukat vítr, nebo pršet, někdo se může vymáchat, může být unavený... To všechno potřebujeme jako skupina zvládnout až do konce. Náš průvodcovský tým bude samozřejmě připraven uplatnit své vodácké a outdoorové dovednosti i vůdcovský respekt 🙂

Přihláška

Po vyplnění formuláře se dostaneš na stránku s platebními údaji. A přijde Ti potvrzovací e-mail. 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vytvoření a fungování vašeho účtu zdarma. Zásady zpracování osobních údajů.

Tým průvodců

Zdenka Doubravka – podílím se na logistice akcí, komunikaci s účastníky, jsem vodo-leso-sporto nadšenkyně 🙂

Vedla jsem kurzy zážitkové pedagogiky pro děti, dospívající a pedagogy. Pokračovala jsem jako lektorka v ekocentru. Mám za sebou i dráhu zdravotní sestry 🙂 Nyní se věnuji pořádání kurzů pro teenagery a kurzů pro dospělé se zaměřením na osobnostní rozvoj, komunikaci a tvořivý přístup k životu. Vychovala jsem dvě děti, kterým jsem dopřála svobodné dětství, život blízko přírodě a možnost tvořit si vlastní cestu. Na víkendu sjíždění Divoké Orlice jsem součástí přípravného týmu. Mám roli styčné důstojnice pro komunikaci s účastníky, tak mi klidně napiš nebo zavolej, kontakty jsou na mě 🙂

Petr Kubala - design a vedení programu

Pracuji jako lektor, facilitátor a kouč na programech pro manažery, dělníky, učitele, teenagery... vedl jsem kurzy i pro gangstry v Jižní Africe. Píšu pohádky pro děti, stavím dům, zahradničím, vedu hodiny improdivadla, podílím se na mužských kruzích,  miluji zastavení v čase, dobrý čaj, poezii života, basketbal, akrobaci, cirkus a kupu dalších věcí. 

Oblíbené motto: "Lidé, kteří nevěří, že je možné to udělat, by neměli rušit ty, kteří to dělají."

Společně se Zdenkou jsme vedli expedice pro mládež v Jižní Africe a také spoustu akcí pro studenty českých i zahraničních středních škol.

Fakta

Termín: 14.-16.6.2024 začátek cca v 16:00, konec v cca 16:00

Místo: řeka Divoká Orlice, táborová osada Suté Břehy

Pro koho: mládež (domškoláci i nedomškoláci) 13 - 17 let, komorní skupina do 12 účastníků

Kontakt: zdenka.doubravka@gmail.com, 608 522 279

Cena: 1800 - 3600 Kč (minimální cena je u této víkendovky vyšší - zahrnuje náklady na jídlo, kemp, půjčení lodí a příslušenství, dopravu vlakem mezi kempem a výchozím místem a doprovodné vozidlo převážející bagáž). Dejte, kolik si můžete dovolit.

Přihlášky: Formulář viz výše.

 

Místo konání

Naší základnou bude táborová osada Suté Břehy.  

Místo: Je to táborová osada s chatičkami a loukou u lesa. Budeme spát ve vlastních stanech, ve spacáku na karimatce, vařit společně na ohni. Logistiku stanů a vaření domluvíme na zoomu 28.5. 

Doprava: Když vás bude více ze stejného směru, třeba se svezete společně autem. Jinak můžeme nabídnout vyzvednutí z Týniště nad Orlicí (ale jde to dojít i pěšky).  

Cesta: V pátek se sejdeme v kempu, seznámíme se, uděláme poradu a užijeme večer. V sobotu nás čeká trasa Záměl - Suté Břehy. V neděli Suté Břehy - Svinary. Na závěr přivezeme věci z kempu, převlečeme se, rozloučíme... detaily doladíme na Zoomu.

 

FAQ

1. Co znamená že víkendovka je "pro domškoláky a nedomškoláky" ?  Na počátku našich akcí bylo přání umožnit starším dětem z domácího vzdělávání setkat se, mít čas na povídání, hry, společný oheň i tématicky zaměřený program. Většinou jsou totiž rozprostřeni po celé republice a nemají poblíž vrstevníky, kteří se vzdělávají také doma a s nimiž by se mohli přátelit a trávit společný čas. Tento víkend je otevřen VŠEM.

3. Jak poznám, že je akce pro mě? Zajímá tě dobrodržuství, řeka, kempování... . Máš chuť zkoušet nové věci, setkat se s vrstevníky a užít si dobrou partu, krásné prostředí. Zkušenosti se sjížděním řeky výhodou.

Akce pro tebe není, pokud ti vadí nepohodlí a překážky, které na řece můžeme potkat.

4. Co když si potřebuji něco ještě zjistit/ujasnit? Např. láká mě to, ale mám obavu, jestli to zvládnu? Napiš na zdenka.doubravka@gmail.com nebo tel. 608 522 279

5. Co si mám vzít s sebou? Všichni přihlášení dostanou podrobný seznam, ale plus minus je to vybavení na spaní, oblečení, hygienické potřeby. Hodí se boty, které se můžou namočit a pláštěnka pro případ deště. Extra oblečení na převlečení, kdyby se jedno namočilo.  

6. Co když mám speciální stravovací potřeby? Napiš nám a všechno vyřešíme. 

7. Cena? Pro nás není akce primárně komerční. Snažíme se být dostupní dané věkové skupině. Proto nabízíme možnost vybrat si cenu podle vašich možností. Zároveň budeme rádi za jakýkoli příspěvek navíc, protože je pak organizace pro nás snazší a můžeme víkendovkám věnovat více času. V ceně je zahrnuto ubytování v kempu, jídlo, půjčovné kanoí a dalšího vybavení a vlak mezi kempem a začátkem trasy.

8. Proč je akce na webu Svobodného domku? Protože je to náš web a můžeme vám na něm zprostředkovat potřebné informace. Jinak vás nijak s projektem propojovat nebudeme.