Komunikace

porozumění, sebeprezentace, řeč těla, manipulace

zážitková víkendovka pro mládež 13 - 17 let

16. - 18. 2. Jindřichovice pod Smrkem 

Jak to, že slova se na přenosu informace podílejí pouze ze 7%? A víš, že trvá pouhých 10 vteřin, než zjistíš, jestli je ti někdo sympatický nebo ne? To je často ještě dříve, než vůbec otevřeš pusu. S někým si rozumíme snadno a s někým to dře. Někdy zažíváme pocit manipulace a nevíme, jak se bránit. Jindy se chceme vyjádřit a slova drhnou...

Co všechno nám v komunikaci pomáhá? Jak říct, co potřebuji? Jak získat respekt a jak jej dát druhým? Jak se naučit být argumentačně pohotový? Jak si zachovat svůj osobitý projev? Jak si navzájem naslouchat a dávat si opravdovou pozornost?  Jak se společně domluvit?

Co jsou komunikační fauly? Co může i nepříjemnou komunikaci zpříjemnit? Jak komunikovat v různých situacích (někdo mě manipuluje, nenechá mluvit, neposlouchá, zesměšňuje, někdo mě zkouší, nebo se připravuji na přijímací rozhovor, ...) Také si posvítíme na mimoslovní komunikaci: "řeč těla". 

To vše budeme společně objevovat. Žádné nudné povídání, ale spousta her a veselých cvičení v kruhu podporující party vrstevníků. Poznáš své silné stránky, dostaneš tipy do reálného života, vyzkoušíš si, jak zvládat náročnější komunikaci a jak být podporou pro druhé. 
Všechny aktivity jsou dobrovolné, je v pořádku, když budeš pozorovat a poslouchat. 

Co můžeš zažít a objevit?

 • Poznáš tajemství řeči těla (neverbální komunikace) a naučíš se ji vědomě užívat.
 • Zjistíš, jak dochází ke zkreslení informací a nedorozumění a poznáš, jak se lépe dorozumět s druhými
 • Naučíš se rozpoznat manipulaci a objevíš způsoby, jak se jí bránit
 • Zažiješ dost veselých momentů při praktických cvičeních
 • Získáš kupu inspirace do reálného života (a nebudeš je muset hledat za velké peníze na manažerských kurzech)
 • Budeš se cítit jistější v komunikaci s vrstevníky i s dospěláky

Přihláška

Po vyplnění formuláře se dostaneš na stránku s platebními údaji. A přijde Ti potvrzovací e-mail. 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vytvoření a fungování vašeho účtu zdarma. Zásady zpracování osobních údajů.

Co a jak se bude dít?

Začneme v pátek v 18h a skončíme v neděli ve 14h. Budeme mít bloky, kdy se budeme věnovat tématu a mezitím dost volného času na setkání, klábosení, sdílení. Budeme spát  ve vlastním spacáku na matracích v podkroví. Společně si pomůžeme s chystáním jídla.

Program:

Program bude ovlivněn vašim zájmem, ale skrze hry, cvičení a povídání budete moct objevit:

 • řeč těla - co vše obsahuje neverbální komunikace a proč je důležitější než slova.
 • jak funguje první dojem a čím jej mohu ovlivnit
 • kdo je zodpovědný za přenos informace - "vysílač" či "přijímač"?
 • proč si s někým nerozumíme a s někým jo? Jak naši komunikaci ovlivňuje způsob zpracovávání informací?
 • porozumění a nedorozumění - čím zkreslujeme informace? jak můžeme pomoct tomu, abychom se s druhými lépe dorozuměli
 • manipulace a komunikační fauly - jak je poznat a jak se jim bránit
 • přesvědčivá sebeprezentace - když potřebujete zaujmout (třeba na pohovoru nebo přijímacím řízení) nebo přesvědčivě argumentovat v dialogu.

Přitom i mezi tím bude čas na hry a hlavně na to, co vás bude k tématům zajímat.

Tým průvodců

Zdenka Doubravka - vedení programů a logistika víkendovky

Z dětské etapy, kdy jsem se bála zaklepat na dveře učitelského kabinetu a vůbec mluvit s dospěláky jsem se vyručkovala do pohody komunikovat s kde kým, včetně autorit, vzdorujících dětí 🙂 a také třeba vést rozhovor s lidmi při odcházení z tohoto světa v rámci jedné z mých profesí zdravotní sestry.

Absolvovala jsem kurz respektující komunikace, mám zkušenosti s nenásilnou komunikací podle metodiky Marshala Rosenberga a zkušenosti s vedením prezentačních a argrumentačních diskusí.

Na víkendovce povedu rozličné aktivity na rozvoj komunikačních dovedností. Také zajišťuji organizaci kol kolem a logistiku jídla a příjezdů – v kontaktech je číslo na mě, takže chceš-li se na cokoliv zeptat brnkni, napiš.

Petr Kubala - design a vedení programu

Pracuji jako lektor, facilitátor a kouč na programech pro manažery, dělníky, učitele, teenagery... vedl jsem kurzy i pro gangstry v Jižní Africe. Píšu pohádky pro děti, stavím dům, zahradničím, vedu hodiny improdivadla, podílím se na mužských kruzích,  miluji zastavení v čase, dobrý čaj, poezii života, basketbal, akrobaci, cirkus a kupu dalších věcí. 

Pro toto téma čerpám zkušenosti z osobního života a 20 let zkušenosti vedení manažerských školení.

Oblíbené motto: "Lidé, kteří nevěří, že je možné to udělat, by neměli rušit ty, kteří to dělají."

Fakta

Termín: 16.-18.2.2024 začátek v 18:00, konec ve 14:00

Ideálně přímým vlakem z Liberece (15:59) s příjezdem do Jindřichovic v 17:09.

Odjezd v neděli 14:06 z Jindřichovic s příjezdem do Liberce 15:24.

Místo: Jindřichovice pod Smrkem (Svobodný domek a okolí)

Pro koho: mládež (domškoláci i nedomškoláci) 13 - 17 let, komorní skupina do 12 účastníků

Kontakt: zdenka.doubravka@gmail.com, 608 522 279

Cena: 1500 - 3500 Kč (zahrnuje příspěvek ubytování, jídlo, materiál, program a částečně příspěvek na organizaci). Dejte, kolik si můžete dovolit.

Přihlášky: Formulář viz výše.

 

Místo konání

Akce se bude konat přímo v Jindřichovicích pod Smrkem na "Svobodném domku". 

Místo: Jindřichovice pod Smrkem jsou menší vesnicí v podhůří Jizerských hor na hranici s Polskem. Náš prostor zahrnuje hektarovou zahradu, budovu k zázemí a v okolí spoustu dalších luk a lesů.

Doprava: Z Liberce jezdí přímý vlak - v pátek k nám, v neděli od nás. 🙂 

Místo na program a spaní - je vytápěná domácí tělocvična s tatami. Doporučujeme přivézt si spacák a karimatku. V případě většího počtu lidí se můžeme na spaní roztáhnout výše do podkrovních prostor.  

toalety - kompostovací WC, neboli kadibudka 🙂

koupelna - pokud nebude stačit rybník, je k dispozici i teplá sprcha. 🙂  (prosíme, vezměte si eko-odbouratelné mycí prostředky) 

Strava: K dispozici jsou 3 základní jídla (snídaně, oběd, večeře) a k tomu i doplňková dopolední a odpolední svačina. (Víme, že máš pořád hlad. :)) Základem je vegetariánská strava. Individuální potřeby vyřešíme. Na víkendových akcích chystáme snídaně a večeře společně, protože je to rychlejší a veselejší 🙂

 

FAQ

2. Co znamená že víkendovka je "pro domškoláky a nedomškoláky" ?  Na počátku našich akcí bylo přání umožnit starším dětem z domácího vzdělávání setkat se, mít čas na povídání, hry, společný oheň i tématicky zaměřený program. Většinou jsou totiž rozprostřeni po celé republice a nemají poblíž vrstevníky, kteří se vzdělávají také doma a s nimiž by se mohli přátelit a trávit společný čas. Tento víkend je otevřen VŠEM, které téma Visual zajímá.

3. Jak poznám, že je akce pro mě? Na prvním místě je zvědavost, chuť potkat se s lidmi a prozkoumat téma. Chceš se zdokonalit v komunikaci, zajímají tě vztahy. Máš chuť zkoušet nové věci, setkat se s vrstevníky a užít si dobrou partu, krásné prostředí a zábavné hry.

Naopak, není to pro tebe, pokud čekáš přednášky a učebnice. 

4. Co když si potřebuji něco ještě zjistit/ujasnit? Např. láká mě to, ale mám obavu, jestli to zvládnu? Napiš na zdenka.doubravka@gmail.com nebo tel. 608 522 279

5. Co si mám vzít s sebou? Všichni přihlášení dostanou podrobný seznam, ale plus minus je to vybavení na spaní, oblečení, hygienické potřeby. Hodí se pohodlné oblečení na pohyb i sezení a něco teplého, abychom mohli být i nějaký čas venku. 

6. Co když mám speciální stravovací potřeby? Napiš nám a všechno vyřešíme. 

7. Cena? Pro nás není akce primárně komerční. Snažíme se být dostupní dané věkové skupině. Proto nabízíme možnost vybrat si cenu podle vašich možností. Zároveň budeme rádi za jakýkoli příspěvek navíc, protože je pak organizace pro nás snazší a můžeme víkendovkám věnovat více času.

8. Proč je akce na webu Svobodného domku? Protože je to náš web a můžeme vám na něm zprostředkovat potřebné informace. Jinak vás nijak s projektem propojovat nebudeme.