BUSHCRAFT

 

letní tábor

(nejen) pro domškoláky a studenty svobodných škol 

13 - 17 let

louka mezi Turnovem a Českým Dubem 28.7. - 4.8.

 • Chceš se potkat s lidmi, zažít legraci, pohodu i dobrodružství a třeba najít nové kamarády? 
 • Chceš objevit bushcraft - dovednosti příjemného přežití v přírodě?
 • Láká tě napětí neznáma a dobrodružných her?
 • Chceš za týden prožít něco, co jiní nepoznají za celý život?

U řeky mezi lesy je louka, na které se chystáme "příjemně přežít" = přežít tak, abychom si to užili. Prvním úkolem je postavit přístřešek, zařídit kuchyň a pár dalších staveb. Postarat se o jídlo a základní potřeby.

K tomu bude čas na táborák, oslavy, hry, koupání v řece, povídání, vyřezávání a jiné tvoření. 

Na chvíli se ponoříme i do dobrodružného příběhu, ve kterém zažiješ  "výcvik dovedností", vyzkoušíš spolupráci v týmu i kousek soutěže.  Všechno dohromady pak využiješ společně s celou skupinou v dobrodružné výpravě k dopadení zloducha. 🙂

Bude to pestré, dobrodružné, hravé i opravdové... a hlavně v dobré partě! 

Rozhodně nejsme tábor, kde budete na celou dobu rozděleni do družstev, soutěžit a získávat body... Mnohem více nám záleží na spolupráci a na tom, abyste se mohli všichni potkat se všemi.

Zažiješ

 • lidi - poznáš nové tváře a jejich příběhy, budeš mít příležitost najít nové kamarády
 • spolupráci, řešení problémů, komunikaci ve skupině, i kousek soutěže a sebepřekonání
 • jednoduchý život v letní přírodě mimo civilizaci
 • bushcraft - přípravu ohně, vaření v přírodě, stavbu přístřešku, práci se dřevem a lany, možná postavíme i kamna...
 • ducha bratrstva/sesterstva 🙂 - tlupy či smečky, ve které se můžeš spolehnout na druhé a oni na tebe. Společně tak zvládnete i velkou výzvu
 • pohodu a dost volného času na hry, povídání, legraci, koupání, tvoření, zpívání u táboráku...

Tým průvodců a jejich světy

Zdenka Doubravka

spolutvůrkyně tábora, komunikuji s účastníky, vodo-leso nadšenkyně

Vedla jsem kurzy zážitkové pedagogiky pro děti, dospívající a pedagogy. Pokračovala jsem jako lektorka v ekocentru. Mám za sebou i dráhu zdravotní sestry 🙂 Nyní se věnuji pořádání kurzů pro teenagery a kurzů pro dospělé se zaměřením na osobnostní rozvoj, komunikaci a tvořivý přístup k životu. Vychovala jsem dvě děti, kterým jsem dopřála svobodné dětství, život blízko přírodě a možnost jít vlastní cestou. Na táboře jsem součástí přípravného týmu a zdravotnice. Mám i roli styčné důstojnice pro komunikaci s účastníky, tak mi klidně napiš nebo zavolej, kontakty jsou na mě 🙂

Petr Kubala

pracuje jako lektor, facilitátor a kouč na programech pro manažery, dělníky, učitele, teenagery... vedl kurzy i pro gangstry v Jižní Africe. Píše pohádky pro děti, staví dům, zahradničí, vede hodiny improdivadla, podílí se na mužských kruzích, miluje zastavení v čase, dobrý čaj, poezii života, kytaru a zpěv, basketbal, akrobacii, cirkus. 

Oblíbené motto: "Lidé, kteří nevěří, že je možné to udělat, by neměli rušit ty, kteří to dělají."

Zdenka a Petr jsou garanti programu. Pokud jako rodiče máte potřebu dovědět se více o nás a naší kvalifikaci pro vedení akci, podívejte se tu.

Adam Rygál

Průvodce ve svobodné škole Ronja, dlouholetý skautský vedoucí, hráč LARPu, deskových her a D&D, matematik, fyzik, truhlář, houslista a kytarista...

Ahoj, tady Adam!
Už tak 20 let to bude, co jsem se začal věnovat tomu, co mě opravdu baví a to je vymýšlění zajímavých a dobrodružných programů pro děti a teenagery… Vzpomínám na krásné táborové hry, které jsem měl tu radost vytvořit… na témata jako Hvězdná brána, Harry Potter, Zeměplocha, Robin Hood …Miluju přírodu a světlo táborového ohně, stejně jako noční dobrodružství při hlídání tábořiště, nebo při přepadávání „přátelského“ tábora… Nedávno mě život zavál do Svobodné školy Ronja, kde můžu s radostí pokračovat v tomto dobrodružství 🙂

Fakta

Termín: 28.7.-4.8.2024 začátek odpoledne, konec obědem

Místo: louka mezi Turnovem a Českým Dubem (zatím tajná 😉)

Pro koho: domškoláci, studenti svobodných škol a děti z jakýchkoliv škol  ve věku (13 - 17) let - hlavní je ZÁJEM, skupina 10 - 20 účastníků 

Kontakt: zdenka.doubravka@gmail.com, 608 522 279

Cena: 5500 - 9000 Kč (zahrnuje pronájem louky, pronájem speciálního táborového vybavení, nákup spotřebního materiálu a materiálu na program, náklady na program a jeho přípravu). Stejně jako u víkendovek nabízíme velký rozptyl, aby mohli jet všichni, kdo mají zájem. A na druhé straně uvítáme i příspěvek navíc na ocenění naší práce od těch, kteří můžou dát víc. 

Chceme být pro vás dostupní. Na druhé straně nám v organizaci pomáhá vaše rozhodnutí a závazná přihláška. Proto vás prosíme o brzké přihlášení.

Přihlášky: Formulář viz níže.

 

Co byste ještě měli vědět

Místo: louka pro skautské tábory, u řeky, obklopena lesy, s pramenem pitné vody. 

Doprava: Účastníkům pošleme přesný čas a místo setkání.

Spaní - budete potřebovat vlastní spacák a karimatku. Jednu noc strávíme v zázemí velkého stanu. Další noci strávíte v přístřešcích, které si ve skupinkách "bratrstev" postavíte. (materiál na přístřešky zajistíme my.)

toalety - táborová kadibudka, kteoru společně postavíme 🙂

koupelna - řeka + umývárna, kterou společně postavíme  🙂

místo na program - louka, les, řeka... a zázemí velkého společného stanu a zastřešené kuchyně.

Strava: K dispozici jsou 3 základní jídla (snídaně, oběd, večeře) a k tomu i doplňková dopolední a odpolední svačina. (Víme, že máš pořád hlad. :)) Základem je vegetariánská strava, pokud se od vás dozvíme, že je poptávka po mase, zkusíme sehnat z domácího chovu nebo v bio kvalitě. Konvenční velkochovy nepodporujeme. Individuální potřeby nahlaste, vyřešíme. Na přípravě jídla se budete částečně podílet. 

Vybavení: Nad rámec spacáku a karimatky nepotřebujete žádné super vybavení. Všechno zásadní budeme mít k dispozici. Všem přihlášeným pošleme před akcí seznam doporučených věcí.

 

FAQ

1. Jak poznám, jestli je program pro mě?  Láká tě příroda, setkání s vrstevníky, hry, nové dovednosti, dobrodružství. Akce není pro tebe, pokud lpíš na hotelové hygieně a pokud tě nebaví nic z toho, co uvádíme v popisu.

2. Co když to nezvládnu? Akce je o "příjemném přežívání v přírodě", to se zvládnout dá. 🙂 Budou i výzvy a trochu soutěží. Když někde narazíš na svůj limit, máš možnost z hry vystoupit nebo si najít roli, ve které ti bude dobře.  

3. Co když si potřebuji něco ještě zjistit/ujasnit? Např. láká mě to, ale mám obavu, jestli to zvládnu? Napiš na zdenka.doubravka@gmail.com nebo tel. 608 522 279

4. Co si mám vzít s sebou? Všichni přihlášení dostanou podrobný seznam, ale plus minus je to vybavení jako na tábor v přírodě.

5. Co když mám speciální stravovací potřeby? Napiš nám a všechno vyřešíme. 

6. Cena? Náš program není typu "dopoledne s míčem na hřišti a odpoledne s ručníkem u rybníka". Charakter zážitkově pedagogické akce vyžaduje náročnější produkci (materiál, pronájmy, specialisty) a množství lidí v týmu.  Práce průvodců je z větší části dobrovolná - akce se chystá průběžně víc než půl roku. Naším hlavním motivem je předat dál "světlo v očích", které jsme kdysi sami pocítili jako účastníci. Chceme být dostupní pro všechny. Proto je ve formuláři rozptyl. Stejně jako na víkendovách si můžete  vybrat částku podle svých možností. 

7. Můžu vzít s sebou kamaráda/kamarádku, kteří nejsou domo ani svobodoškoláci, (ale jsou dostatečně divní :)) ? Ani nemusí být divní. 🙂 Přijímáme všechny. Jen máme záměr, chuť propojit mladé lidi, kteří nemají kolem sebe kamarády, se kterými by zažili táborové dobrodružství a dát i teen dětem možnost zažít letní akci s výzvami hodnými jejich věku. 

8. Proč je tábor na webu Svobodného domku? Protože je to náš web a můžeme vám na něm zprostředkovat potřebné informace. Jinak vás nijak s projektem propojovat nebudeme. 

 

Přihláška

Do přihlášky prosím vyplňte jméno účastníka tábora. Dále kontaktní e-mail, na který můžeme posílat informace k táboru. (Jsme rádi za přímou komunikaci s dětmi, pokud je to možné.)

Telefon žádáme pro případ, že nemáme žádnou odezvu na emaily - třeba skončí u někoho ve spamu nebo hromadné poště.

Co znamenají různé cenové položky?

Chceme být dostupní pro všechny a zároveň věříme na dary. My do akce dáváme nejen těch 8 dní plného nasazení na místě, ale také čas na průběžné chystání programů už od prosince. Samozřejmě do ceny patří i "hmota" v podobě pronájmů místa, vybavení, nářadí, zajištění jídla, dopravy všeho tam i zpět, apod. Nejsme nijak dotovaní. Vše zajišťujeme z vašich příspěvků.

Rozhodli jsme se pro způsob cenového rozpětí a nechat vám možnost, kolik můžete a chcete přispět. Jednoduše zaškrtněte danou položku.

Vaše rozhodnutí se přihlásit nám pomáhá v přípravě tábora. Proto vás prosíme o brzké přihlášení. 

Storno

Zaplacením přihlášky máte rezervované místo na táboře. Někdy přesto přijde do života změna a zúčastnit se nemůžete. Storno poplatky:

 • 20 dní před akcí: 1000 Kč
 • 7 dní před akcí: 2500 Kč
 • 2 dny před akcí: 5000 Kč

Pokud seženete za sebe náhradníka, je storno 0 Kč.

 

Co se stane po zaplacení přihlášky?

Přijde vám potvrzení do e-mailu. (Zkontrolujte i složky hromadná a spam - a případně náš email převeďte do primární pošty, aby vám došly další.

Až se bude tábor blížit pošleme podorbnější informace k vybavení, místu srazu... vše co je potřeba.

Případné otázky směřujte na Zdenku: 608 522 279, zdenka@svobodnydomek.cz

Těšíme se na setkání!